Yearbook | Broadcast | Magazine | Newspaper

Ohio Scholastic Media Association

Ohio Scholastic Media Association

Ohio Scholastic Media Association

Awards and Contests: Past Winners

2022-2023

  • Pre-entered individual categories and overall publications 2023
  • Yearbook Winners
  • Georgia Stilwell Dunn Ohio Journalist of the Year: James Underwood, Upper Arlington High School (Robin Mollica, Adviser)

2021-2022

  • Pre-entered individual categories and overall publications 2022
  • Yearbook Winners
  • Georgia Stilwell Dunn Ohio Journalist of the Year: Callia Peterson, Upper Arlington High School (Robin Mollica, Adviser)

2020-2021

  • Pre-entered individual categories and overall publications 2021
  • Yearbook Winners
  • Georgia Stilwell Dunn Ohio Journalist of the Year: Sama Ben Amer, Dublin Scioto High School (Amanda Leahy, Adviser) 

2019-2020

  • Pre-entered individual categories and overall publications 2020
  • Yearbook Winners
  • Georgia Stilwell Dunn Ohio Journalist of the Year: Anna Mullins, Lakota East High School (Dean Hume, Adviser)

2018-2019

  • Pre-entered individual categories and overall publications 2019
  • Yearbook Winners
  • Georgia Stilwell Dunn Ohio Journalist of the Year: Jacob Fulton, Olentangy Orange High School (Kari Phillips and Brian Nicola, advisers)

2017-2018

  • Pre-entered individual categories and overall publications 2018
  • Yearbook Winners
  • Georgia Stilwell Dunn Ohio Journalist of the Year: Julieanne Ford, Lakota East High School (Dean Hume, adviser)

2016-2017

  • Pre-entered individual categories and overall publications 2017
  • Yearbook Winners
  • Day-of Contest Winners
  • Georgia Stilwell Dunn Ohio Journalist of the Year: Emma Stiefel, Lakota East High School (Dean Hume, adviser)

2015-2016

2014-2015

2013-2014

2012-2013

2011-2012

  • Yearbook Winners
  • Journalist of the Year:  ​​Leah Cramer, Findlay High School, Findlay (Jim McGonnell, adviser)

 

All other Journalists of the Year*:

2009 ​​David JM Esber, North Canton Hoover High School, North Canton (Rachelle Ogilvie, adviser)

2008 Sarah Massey, Ohio

2007 Elisabeth Brown, Ohio

2006 Hannah Miller of Badger High School (Kinsman, Ohio)

2005  Matthew Faig, Ohio

2004  Jennifer Miller, Lakota West High School

1999  Jana Zabkova, Lakewood High School (John Bowen, adviser)

1994  Jenny Griveas, Lakewood High School (John Bowen, adviser)

1989   Chad Kistner, Upper Arlington High School, Columbus, Ohio (Sarah Ortman, adviser)

1988   Naomi Annendale, Lakewood High School (John Bowen, adviser) .Also first high school intern at the SPLC.

 

We realize this list is incomplete.  If you can help us fill in names please email [email protected].

 

Donate to Ohio Scholastic Media Association